מדריך לעבודות גבס

 
 
אחד היתרונות הגדולים של עבודות גבס הוא שניתן לבצע אותן באופן עצמאי וכמעט ללא צורך בניסיון קודם, וניתן לרכוש את החומרים בכל חנות חומרי בניין.
כמובן שפרויקטים מורכבים דורשים בכל זאת התייעצות עם אנשי מקצוע, אך אפשר לעקוב אחר הטיפים הבסיסיים כדי להתנסות. העבודות משמשות לחלוקה מחדש של חלל הפנים, לעיצוב או לתמיכה במערכות ביתיות שכבר קיימות בתוך הדירה.

 

סוגי לוחות גבס

 
כל סוג גבס מיועד לביצוע עבודות שונות:

  • גבס לבן למקומות יבשים ולבניית קירות פנימיים, קרניזים, תעלות, נישות וחיפוי קירות

  • גבס ירוק לאזורים לחים ורטובים כמו חדרי אמבטיה ושירותים

  • גבס אדום למקומות קרובים לאש

בחירת חומרי בניין צריכה להתבצע בהתאם לסוג הגבס ואופי הפרויקט. אם רוצים למשל לבצע את עבודות הגבס במפעלים וחללים תעשייתיים, ניתן לבחור לוח גבס אדום שדוחה אש. לעומת זאת, לוח הגבס הירוק יתאים למרפסות, למטבח ולחדרי השירות.

 
 
 
חומרי בניין
 
 
 

מהירות ונוחות

 
עבודות גבס יכולות להתבצע במהירות רק בתנאי שהלוחות והחומרים נבחרים בצורה נכונה. כדאי להשוות בין סוגי חומרים ולקחת בחשבון אזורי תמיכה בשלד הקיר אם רוצים לתלות עליו תמונות, מראות מתלים או מדפים. הגבס הוא מצד אחד חומר מאוד נוח לעבודה, אך מצד שני הרבה פחות יציב בהשוואה לבטון.

 
 
 
 

עיצוב פנים

 
 
 
עבודות גבס בסיסיות מתבצעות בדרך כלל לצרכי עיצוב פנים ודקורציה. ניתן לרכוש חומרי בניין כדי לחלק חלל גדול למספר חללים קטנים בתוך בתי מגורים, לשנות את אופן חלוקת חלל הפנים במשרדים ולגוון את אזורי קבלת הפנים או העבודה במשרדים. חלוקת החלל מתבצעת גם במחיר נמוך תודות לעלות האטרקטיבית של לוחות הגבס.
 
 
 
 

סטוקו לחיפוי קירות

 
 
 
כדאי להכיר טכניקת הסטוקו אחרי שמבצעים עבודות גבס. סטוקו הוא מונח שמתאר טכניקה שבעזרתה ניתן להעניק לגבס מראה חלוד כמו של אבן טבעית. בעבר נהוג היה לנצל את המראה הדקורטיבי המיוחד של הסטוקו לטובת חיפוי קירות חיצוניים בלבד, אך כיום ניתן לעשות זאת גם בתוך חלל הפנים. הסטוקו מתכתב עם סגנון עיצוב מודרני, נקי, יוקרתי ואלגנטי. את מראה הסטוקו מקבלים באמצעות ערבוב של הגבס עם חול ומלט.